Jak zmniejszyć roczną emisję CO2?
Nie ma się co dziwić, że przesunięcie kilku tygodni nauki w semestrze zimowym do semestru letniego pozwala na wiele korzyści. Jeśli przedłużono by jeszcze okres ferii zimowych korzyść byłaby podwójna. Mowa oczywiście o zmniejszeniu rocznej emisji CO2. Uniwersytety bowiem generują jego znaczną ilość.
Takie zabiegi umożliwiają redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 4 procent w skali roku.
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu są pewni Wielka Brytania wiele zyskałaby na skróceniu semestru zimowego. IScience informuje, że takie biznesowe posunięci, nie wnosiłoby ze sobą prawie żadnych inwestycji, a przyniosłoby doskonałe rezultaty. Pandemia nieco zmienia obraz funkcjonowania Uniwersytetów. Omawiane badanie wykonano przed pojawieniem się wirusa covid-19. Obecnie naukowcy z Edynburga pracują nad zbadaniem nauki hybrydowej, w stosunku do ich pomysłu obniżania emisji CO2.
Wiesz już jak działa CO2 w atmosferze. Jej roczna emisja zależy też od Ciebie i twoich wyborów. Wyobraź sobie, że za 5 lat będziesz mieć dziecko, które będzie biegało po parku, podwórku w okolicy. Wiesz, że masz wpływ na dwutlenek węgla w atmosferze, więc dbałeś o to aby nie produkować go w nadmiarze. Dzięki temu twoje dziecko może oddychać świeżym powietrzem. Jednak Janek nie wiedział i palił papierosy, generował dużą emisję CO2, generalnie miał gdzieś swoją atmosferę i nie dbał o naturę. Jak myślisz czyje dziecko ma większe szanse na zdrowe i długie życie? Myślę, że odpowiedź nasuwa się Tobie sama. Tak to właśnie twoje ekologiczne działania powodują, że twoje dzieci mogą swobodnie biegać po Parku bez maseczek ochronnych czy torby z tlenem u boku. Doceń naturę, dbaj o ekologię i ciesz się zdrowiem swoim i bliskich.
Możesz się zdziwić ale fakty są takie, że zarządzanie zużyciem energii w kampusach powinien być uwzględniany w ustalaniu rozkładu zajęć na uczelniach. Takie podejście umożliwi zadbanie o dobrostan człowieka oraz środowisko. Rozwiązania ekologiczne przynoszą duże korzyści dla całego świata.
Jak sądzisz taki model edukacji na Uniwersytecie sprawdziłby się i u nas?
My uważamy, że sprawdziłby się na całym świecie. Zmiana kilku miesięcy semestru zimowego na letni, znacznie usprawni proces zarządzania energią na Uniwersytetach.
Przełomowe będzie odejście od paliw kopalnych i zmiany przemysłowe. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie dużo zmienić.